Klişe bir cümle ; acısıyla tatlısıyla bir yıl geride kaldı…

Acı kavramı insanoğlu tarafından yaşandığı andan itibaren ömrünün sonuna kadar hafızasına kazınır, yani sizin söylemleriniz kadar kolay değildir acıyı geride bırakmak, Tatlı anılar ise acı tecrübeler kadar yanımızda taşımadığımız anılarımızdandır. Mutluluk maalesef gelip geçici statüsündedir.

Örneklemek gerekirse bir iyi bir de kötü haber aldığık, iyi haber kötü haberin önünde olsa da maalesef kötü haber odaklı devam eder iyi haberin mutluluğunu yaşamayız.

Ekonomik anlamda 2015 çok da iyi geçmedi; 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri ülkeden en verimli 6 ayını aldı. Kimse kusura bakmasın milyon dolarlık şirketler yönetmiyoruz. Banka kredilerimiz bu 6 ay içerisinde dondurulmadı da, her geçen gün üzerimize yüklenen üretim, satış baskısı arttırıldı.

Sonuç olarak 2015 yılını ticari anlamda sadece 6 ay yaşadık. Geri kalan 6 ay  günü kurtarmaya çalıştık. Kurtuldu mu derseniz lütfen bağlı bulunduğunuz ticaret odaları verilerine bakınız. Haziran 2015 ve Ocak 2016 arasında kapatılan işletme sayıları sizlere gerçeği yansıtacaktır.

Peki, 2016 yılı da bu kadar karamsar mı geçecek? Şunu söylemem gerekirse 2016 yılı içerisinde herhangi bir seçim gözükmediği için en azından 2016 yılını 365 gün olarak yaşayacağız. Umudu kaybetmeden var gücümüzle çalışmamız lazım “Umudunu Kaybeden Hakk-ı Rahmet Ola.”

Esenkalın