ŞUBAT ‘ın Bereketi

Yeni yıl’ın ilk ayını geride bıraktığımız şu günlerde 2012 ile alakalı ihracat rakamlarıda ortaya çıkmaya başladı. 2012 yılında ihracat rakamımız 152.6 milyar Amerikan dolarına ulaştı. Bu rakamlarla dünya ekonomisine kafa tutan 97 ülkeyi geride bırakarak yükselişimizi sürdürüyoruz. 2011 ile kıyaslayacak olursak %13.1 artış göstermişiz. Peki 2023 hedefleri için hedefimiz
neydi ? 500 Milyar amerikan doları.

Dünya’ya Açılan Pencere

Dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programına sahip olduğumuzu biliyor musunuz? Günümüzde gittikçe ağırlaşan rekabet koşulları ve değişen tüketici ihtiyaçları, uluslar arası arenada kendisine yer edinmek isteyen şirketlere daha fazla pazar payı anlamına gelen güçlü markalar yaratmaya teşvik ediyor.

Tekstil ve hazır giyim, otomotiv, elektronik, gıda başta olmak üzere ihracatta markalaşmanın önemi gün geçtikçe artmaktadır. Marka yarattım ama marka değerini nasıl arttırabilirim diyorsanız işte size devlet desteği. Yurt dışı reklam harcamalarından tutun da mağaza açmaya kadar bir çok konuda size destek veren bir yapı TURQUALITY.

Kara Bulutlar Hayvancılık Sektörünün Üzerinde Mi?

Marka denince akla gelen KOÇ Holding ‘in besicilik ile alakalı yatırımlarını bilmeyenimiz yoktur. Ancak son zamanlarda stratejik planlar nedeni ile KOÇ Grubu Hayvancılık Sektöründen ayrılma kararı aldı. Kendi bünyesinde yer alan Harranova Besiciliği NAMET e devretti.

Sıkıntı kanatlı sektörünü de yakından ilgilendiren boyutta. Türkiye de marka olmuş ŞEKER Piliç de üretimi durdurma kararı alarak müşterilerini üzdü. Haftalar boyu gazete ve televizyonlar da sık sık yer bulan haberlere tepkiler olumluydu. Herkesin ortak görüşü Şeker Piliç in tekrar ayaklanmasına destek olunması yönündeydi. Ancak aradan geçen 4 haftalık süreçte ne bir finansör bulabildiler nede kredi desteği. Banka hesaplarına konulan durdurma işleminden dolayı hammadde almakta güçlük çektikleri için aldılar bu kararı. Profesyonel ama bir o kadar da duygusal bir veda mektubu ile üretime ara verdiklerini duyurdular.

Haftanın Fuarları

Bu haftaki fuarlarımızın hepsi 7 – 10 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek.

Demos Fuarcılık tarafından yapılması öngörülen ve TOBB a bildirilen 3 fuar vardı. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı2.SOUVEXPO Souvenir – Turistik Eşya Fuarı ve Silver Show Türkiye       –  Gümüş, Gümüşten Mamül Takı, Hediyelik Eşya Yan Sanayi Fuarı İPTAL edilmiş. Sektör için kıymetli fuarlardı umarım tarih değişikliğine gidilerek tekrar gerçeklenmesi planlanır. Geçen haftada bahsettiğimiz üzere Gümüş sektörü Kuyum fuarlarının arasına sıkışıp kalmış durumda. Oysa Gümüş tek başına önemli ve büyük bir potansiyele sahip sektörlerimizdendir.

Demos Fuarcılık               7 – 10 Şubat                       İstanbul Fuar Merkezi – İstanbul
5.Uluslararası Bijoux      –  Bijuteri, Gümüş, Tekstil Aksesuarları, Çanta, Kemer, Şapka Fuarı

Akort Tanıtım                    7 – 10 Şubat                       Ortadoğu Fuar Merkezi – Gaziantep
4.Gap Tarım Fuarı            – Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı

Akort Tanıtım                    7 – 10 Şubat                       Ortadoğu Fuar Merkezi – Gaziantep
9.Gap Food Fuarı             – Gıda, Gıda Teknolojileri ve Ambalaj Fuarı

Özellikle komşu il Gaziantep de yapılacak fuarları Gıda sektörü temsilcilerinin gidip ziyaret etmesini rica ediyorum. Fuarlar öncelikle kültür alıp, kültür sattığımız platformlardır. Buradaki kültür Manevi Kültür kesinlikle değil. Sektörün yeniliklerini, ürün farklılıklarını incelemek için bu ziyaret kesinlikle gerekli, 70km yi lütfen gözünüzde büyütmeden gidin. Ve fuar ziyaretleriniz ile alakalı kritikleri de elektronik posta ile bekliyoruz.

Haftaya Farklı Konuları Ele Almak İçin Ben Buralarda Olacağım . Esen Kalın .

http://www.marasturk.com/makale/ismail-kocaer/kanatli-sektorunun-kanadi-kirildi/84.html

Reklamlar