28 – 30 Kasım tarihleri arasında Kiev’de gerçekleşecek yaş meyve ve sebze fuarı için geldim Kiev’e… Çok soğuk bir hava, gri bir gökyüzü ve kasvet karşıladı, aslında Kiev genelde böyleymiş.

Kiev’de en büyük şansım Abdullah DEMİR di. Uçakta yanımda yolculuk eden bu hoş sohbet genç iş adamı ve yardımları olmasaydı tam bir krizdi Kiev, Ukrayna’da bir tanıdığınız yoksa gitmeniz çok büyük sıkıntılarıda beraberinde getirir. O yüzden müteşekkirim Abdullah bey’e …
Kiev Meyve Sebze Hali 
Koca bir alan eski binalar,temiz bir çevre ve ip gibi sıralanmış tırlar. Herkes kasaları bir yerden bir yere götürmeye çalışıyor. Biraz daha yaklaşınca ilk şokumu yaşıyorum; halde çalışan emek yoğun işçilerin bir çoğu bayan.Hal yönetimini soruyorum ve büyük bir binaya yönlendiriyorlar beni. Müdürü buluyorum ikinci şok; müdür de bayan . Şok olmamın nedeni bayanların bu işi yapıp yapmama şüphesi kesinlikle değil, bu denli ağır bir işin altına bir bayanın girmiş olması şaşırdığım kadar hoşumada gitmedi değil.Temiz ve sistemli oluşunun altında bir bayan eli yatıyor. Odasına gidiyoruz, Ukraynada başıma en çok gelen Lisan sıkıntısı orada da hasıl oluyor. İngilizce bilmedikleri için Türkçe bilen birini arıyorlar halde.
Bir yağız delikanlı giriyoru içeri Bingöllü Halis Bey. 16 yıldır Ukraynada ve yaş meyve sebze işi ile uğraşıyor. Başlıyoruz onun yardımı ile sohbete. Ve sonunda yönetimi Türkiyede gerçekleştireceğimiz yaş meyve sebze fuarı olan Fresh Türkiye’yi ziyarete ikna ederek ayrılıyoruz odadan. Daha sonra tüm hal esnafına selam vererek, fotoğraf çekerek ve sohbet ederek ayrılıyoruz halden.
Fresh Produce Ukraine Fuarı
Bu sene 2.si düzenlenen fuara 100 e yakın firma katıldı. Başta Yunanistan, İtalya, İspanya olmak üzere Türkiye’nin de arasında bulunduğu 21 ülke yer aldı. Ziyaretçinin her daim olduğu fuarda, gözde ülke Türkiye idi. Ukrayna ‘da yaş meyve sebze sektörünü ayakta tutan ülke Türkiye ve Türkler. Hatay başta olmak üzere Adana ve Mersin bölgesinden giden meyve ve sebzeler sektöre can veriyor. Halde tanıştığımız esnafın neredeyse tamamı fuarı ve standımızı ziyarete geldiler. Türkiye dışında İspanya ve Fas da önemli tedarikçi konumunda. Fuara İtalya, Yunanistan ve Lübnan heyetler ile katılmışlar. Yunanistan’dan 11, İtalyadan 16 katılımcı vardı. Lübnan tek stand ile 10 yakın firma bulunduruyordu. Fuarın sponsoru Şili idi. 25 konferans gerçekleşti. Ziyaretçiler memnun katılımcılar ise geçen seneye kıyas ile biraz ziyaretçi eksiğinden bahsettiler.
Ukrayna İzlenimleri
Ekonomik anlamda güçlü olmayan ülke’de yeni nesil de çok büyük değişikliklere imza atacak vasıfta gözükmüyor.  Ülke’nin Avrupa 2012 Futbol Şampiyonasına ev sahipliği yapması ekonomik anlamda çok büyük katkılar sunsada bunu uzun soluklu yatırımlara dönüştürmedikleri açıkça belli oluyor. İstihdam çok büyük sıkıntı.
– Para brimleri Grivna ve 1 TL = 4.5 Grivna
– Kapalı alanlarda çok rahat tütün ve mamülleri tüketebilirsiniz
– Akaryakıt fiyatları Türkiye’den çok ucuz ( Benzin 2.65TL )
– Taksilerde taksimetre yok ve sistem pazarlık üzerine kurulmuş
– Dünyada İngilizce yaygın bir dil iken, Ukrayna’da İngilizce bilen sayısı yok denecek kadar az
– TV Reklamlarında çok fazla Votka reklamı görüyorsunuz
– Kiev’de ana cadde üstündeki binaların hemen hemen hepsi tarihi dokuya sahip
– Şehir içinde yolcu taşıyan otobüsler 1970 model ve çok bakımsızlar
– Şehrin ortasından büyük bir nehir geçiyor
– Her ana arter kavşak ta bir heykele rastlamak mümkün
– Barınma dışında hayat Türkiye’ye göre bir hayli ucuz
Haftaya Farklı Konular ile ben buralarda olacağım. Esen Kalın.