Bundan sonraki yazılarımda her hafta bir sektörü ele alacağım.Ancak bu hafta farklı bir konudan bahsetmek istiyorum. Paradan 6 sıfır atıldığında amaç, kuruşumuza sahip çıkmaktı. Ancak son zamanlarda büyüklü küçüklü marketlerde başıma gelen ve hiç tasvip etmediğim bir olaya dikkatinizi çekmek isterim. Alış veriş sonrası 5 kuruştan küçük para üstlerini ; ne müşteri talep ediyor nede kasiyer vermeyi teklif ediyor. Kasiyerlerden kuruş üstü istediğimde de çok enteresan bakışlar ile beni süzüyor varsa veriyor, yoksa bulundurmuyoruz diyor. Öncelikle bilinçli bir tüketici olarak bizler; marketlerin kasalarında 1 kuruşu dahi bulundurmaları gerektiğini bilmeliyiz. Paranızın üstünü tam olarak vermekle yükümlüler. Ancak kasiyerlere 1 kuruşu neden bulundurmadıklarını sorduğumda verilen cevap hep aynı.

                “Müşterilerimiz istemiyor.”

Belki de suçun büyük kısmı bizde, belki gerçekten istemiyorduk. Ancak bundan sonra lütfen kuruşunuza sahip çıkınız. Bir markette başıma gelen olaydan bahsetmek istiyorum. 3 gün üst üste marketin kasasında yaşadığım 1 kuruş krizinden sonra 4.gün bana 3 kuruş para üstü verdiler. Hemen kendilerine teşekkür ettim. Olması gerekende buydu, onlara teşekkür etmemdeki neden onlardan istediğim davranışın bu olduğu, doğruyu; direnç göstermeden kabullenmeleri idi.Teşekkür ederek yaptıklarının iyi bir şey olduğunu onlara göstermekti. Siz doğru olduğuna inandığınız bir konuda onları kırmadan, etrafınıza bilgi verirseniz insanlar o fikri benimsiyorlar. Ancak siz kırıcı bir şekilde o fikri empoze etmeye çalışırsanız çok büyük bir tepki ile karşılaşacağınız da su götürmez bir gerçektir.

Yanınızda mutlaka en az 3 kuruş bulundurun. Belki gerçekten de o anda kasada ve şubede kuruş kalmadı. O halde 5 kuruşa tamamlayarak para üstünüzü alın. Göreceksiniz ki 1 kuruşların kullanımını sağlarsanız insanlar benimseyeceklerdir.

Öyle bir an geldi ve ne kasada nede sizin yanınızda 1 kuruş yok. “Tüketici Hakları” bu konuda paranın tüketici lehine yukarıya yuvarlanmasını öngörür. Oda yoksa bir üstüne yuvarlanır. Bu konu da Ankara Ticaret Odasının yazılı açıklamasına yer vermek istiyorum.

“Bozuk para olarak adlandırdığımız madeni paralar, fiyatlandırmaların küsuratlı yapılabilmesi, ödemelerin etiket fiyatlarıyla ve kayıtlarla uyumlu halde olması, para üstü yuvarlamasının olumsuzluklarının yaşanmaması açısından önem taşıyor.  İhtiyaçlara uygun miktarda da madeni para piyasaya sürülmüş durumda. Bu nedenle alışverişlerde mağduriyetin yaşanmaması için tüketiciler para üstünü son kuruşuna kadar almak konusunda kararlılık göstermelidir. Alışverişlerde para üstü kuruşu kuruşuna ödenmesi menfaat dengesinin korunması açısından önemlidir.  Aralarında Ankara Ticaret Odası üyelerinin de bulunduğu esnaf ve tüccarlarımız alışverişlerinde tüketicilerin mağduriyetine izin vermemek için ya para üstünü tam olarak vermeli ya da yuvarlamayı aşağı doğru yapmalıdır.”

ATO BASIN – 18 Kasım 2011 Cuma

Ancak bizim karşılaştığımız tablo hep aynıdır. Kasada bozuk para yoktur ve kasiyer size 2 adet sakız verir !! İşte bu tüketiciye yapılmış en büyük hakarettir benim nazarımda. Sakız bir alışveriş aracı değildir. Sizin alışverişiniz sonrası kasada “50 kuruşum yok size bir su bardağı bulgur versem?”  demeniz nekadar yanlış ise kasiyer’in size sakız teklifi de bir okadar yanlıştır.

Bu konu ile alakalı sosyal medyada kurduğum gruplar yavaş yavaş büyümekteler. Gelen olumlu tepkilerde bu konu karşısında bundan önce nekadar duyarsız kaldığımız, bundan sonra ise daha hassas olunacağı yönünde pozitif.Bir nal bir at’ı kurtarıyorsa, bir at bir askeri ,bir asker bir orduyu bir ordu bir memleketi kurtarıyorsa, kuruşumuza sahip çıkalım Ekonomimizi kurtaralım.
Yarın; 1 kuruşları kullanmadığımız için tedavülden kalkarsa gizli enflasyonu yaşamış oluruz.

“Bugün 1 kuruşuna sahip çıkmayan, yarın 1 karış toprağına sahip çıkmaktan imtina eder.”

Haftaya sektörel ve ekonomik konular ile ben buralarda olacağım Esen Kalın…