Yine aylardan KASIM..

Öncelikle herkese mutlu, sağlıklı başarılarla dolu yeni bir ay dilerim. Yılsonu yavaş yavaş kendini hissettirirken firmaların yılsonu hedef koşuşturmaları da hız kazandı. Geçen hafta geride bıraktığımız Bayramlarımız bizlere bir şeyi daha anımsattı “Milli Birlik ve Beraberlik Duygusu”.
Zamanın Cumhurbaşkanı rahmetli Turgut ÖZAL, Japonya’dan Eğitim Sistemimizi araştırması için bir heyet ister. Araştırmalar sonucu heyet’in raporu bir hayli şaşırtıcıdır. “Eğitim Sisteminizde Milli Ruh Yok.”  Nasıl Yani ?
Heyet Başkanı; Japonya da öğrenciler ilkokula başlamadan önce teknolojinin ve bilimin hayranlık uyandırdığı eserleri öğrencilere tanıtır ardından Hiroşima ya götürürüz. “ Eğer çalışır vatana millete hayırlı olursanız teknolojide bu noktayı ileri taşırsınız ancak çalışmazsanız sonumuz Hiroşima gibi olur.” diyoruz. O esnada zamanın Eğitim Bakanı araya girerek “ Ama Bizim Hiroşima’mız yok”
Japon Heyet Başkanından tokat gibi cevap. “10 Hiroşima ya bedel ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİNİZ var”.

Türkiye’nin İstikrarı
Son zamanlarda sıkça duyduğumuz yeni bir terim var “TL ZONE” yani kısacası TÜRKİYENİN EKONOMİK GÜCÜ. Dünyada Euro kan kaybederken Türk Lirasının değer kazanması, yabancı ülkelerde kabul gören yatırım aracı olarak yastık altına alınması, Dünya ülkelerinin Türkiye ile olan ticaretinde dalgalı döviz yerine istikrarlı Türk Lirasını kabul etmesi çok büyük bir ekonomik olay. Burada en büyük iş siyasilere düşüyor. Hükümeti ve muhalefeti bir olup Milli Birlik ve Beraberlik duygusu içerisinde ısrarcı ve kararlı hareket etmeli. Çift Başlı yönetim sözlerini  Dik Başlı Yönetim olarak lanse etmeli dünyaya…

Sadece iki marka
Türkiye’ye ait marka sayabilir misiniz? diye bir soru yöneltsem size önce hangi sektörde derseniz. Ardından sektörel bazda dünya’da adından söz ettiren markaları sayarsınız. Büyük organizasyonlara ismini veren çok büyük markalarımız var. Basketbolda Avrupa Ligi’ne ismini veren Türk Hava Yolları.
Reklam, Tanıtım, Etkinlik derken yıllık ticari potansiyeli milyar euro ile anılan bu organizasyonun isim babası. Fuarlar’ın Şehir ekonomisi için ne denli önemli olduğunu aylardır vurguluyor ve bu anlamda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Şehir ekonomisi için bir diğer unsurda sportif faaliyetler. Bakınız İspanya örneğine. Ülkenin sadece 2 tane markası var , 2 futbol takımı . Biri Real Madrid diğeri Barselona . İspanya sadece bu 2 marka ile yürüyor. Peki bu alanda biz ne yapıyoruz? Stadı tamamlatmadan teslim alıyor dengimiz olmayan bir takıma avrupa liginde puan, para ve prestij kaybediyoruz.  Ben bunu kabul edemem. Ben bir spor dalında uluslar arası bir organizasyona isim babalığı yaparken farklı bir branş’ta aceleciliğim ve tecrübesizliğim nedeni ile puan, para prestij kaybetmeye tahammül edemem.

Para; Kara ve Kirli
Dünya’nın 4’te 3’ü sular ile kaplı iken; Japonya, Tayland, Küba, Büyük Britanya gibi 49 ada ülkesi bulunurken , ılık su ve nemli havanın şımartması ile hasıl olan kasırganın yıllardır Amerika’yı vurması tesadüf mü? Son Sandy Kasırgasındaki 50 milyar dolar zarar da  gösteriyor ki kirli oyunlarının ve paralarının İlahi Adaletçesi bu.“ Alma Mazlumun Ahını, Çıkar Aheste Aheste
Peki ya Irak’a ne demeli. Yapılan araştırmada çıkan sonuç şaşırtıcı.
“Iraktan haftada 800 milyon dolar kara para dünya ekonomisinde eriyor !!”

Yabancı Partner ve Şirket Evlilikleri
Dünya’da Türkiye; önemli ve stratejik bir role doğru emin ve sağlam adımlar ile ilerliyor. Türk Lirası nın değer kazanması ile Türk Üreticiler de mevcut itibarlarına itibar katmaya başladı. Arap Baharından sonra özellikle Orta Doğu ülkelerinde “Made in Turkiye”*1 ( Türkiye’de Üretilmiştir ) ibaresi aranır oldu. Bunu fırsata çevirmek için Doğru Zaman. Firmanızın dış ticaret departmanı yoksa en doğru hamle  Yabancı Partner ya da Şirket Evlilikleri. Haftaya bu konuyu enine boyuna paylaşmak için ben buralarda olacağım. Esen Kalın.

*1 Mısırda; 2013 yılı Eylül ayında gerçekleştireceğimiz “Made in Turkiye” Ticaret ve Sanayi Fuarı . Kasım ayı son çeyreğinde atacağımız imzalar ile fuarın satışına 2013 Ocak ‘ta başlayacağız.

http://www.marasturk.com/makale/ismail-kocaer/tlzone-a-karsi-kara-ve-kirli-para/41.html