Merhabalar ;
Öne çıkan 2 fuar haberi ile yazıma başlamak istiyorum . 1 – 6 Mayıs tarihleri arasında Malatya’da gerçekleşen kitap fuarını 6 gün boyunca 300bin kişi ziyaret etti. Malatya başta olmak üzere civar il ve ilçelerden ziyaretçi akınına uğrayan Kitap Fuarı görülmeye değerdi. Diğer Kitap Fuarı ise 4. Kocaeli Kitap Fuarı . 12 – 20 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek fuar tam bir kültürel şenlik havasında geçecek. 9 gün boyunca ağaçlardan kitap toplayacak Kocaelililer 100’e yakın etkinlikle bir araya gelecek. Fuarı farklı kılan bir diğer kampanya ise NTV ‘nin başlattığı “Bi Bana Bi VAN’a” kitap kampanyası. Almış olduğunuz her kitap VAN da ki kitap kurtlarına bir ışık olacak.

Gelelim konumuza “Fuarın KOSGEB yada (Yurt Dışı Fuarlar İçin) Ekonomi Bakanlığı desteği varmı?
Firmanız desteklerden faydalanabiliyor mu?”

Türkiye de Yurt İçi Fuarların izni, kontrolü ve denetimi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) inisiyatifindedir. Fuar organizasyon firmaları gerekli şartları yerine getirdiği takdir de TOBB dan Fuarı gerçekleştirmek için İzin ister. Uygun görüldüğü takdirde onay verilir. Katılımcılar için hayati önem taşıyan konu ise fuar desteğinin olup olmamasıdır. Türkiye de organize edilen fuarların desteğine KOSGEB, Yurt Dışında organize edilen fuarların desteğine Ekonomi Bakanlığı karar verir yine KOSGEB tarafından uygulanır ve bunu Desteklenen Fuarlar kapsamında duyurur.

Öncelikle altını net bir şekilde çizmeliyim ki katılımını düşündüğünüz fuar Türkiye de ilk defa organize edilecek ise KOSGEB kesinlikle destek vermez. Bu konu Yurt Dışı fuarlar için fuarın yapılacağı ülkeye, pazarın hacmine, katılımcı taleplerine, ürün çeşitliliğine göre değişiklik gösterebilir. Yani ilki olmasına karşın Kazablanka da gerçekleşecek MAFEX Gıda ve Teknoloji Fuarının Türkiye Acentası Olarak Ekonomi Bakanlığına başvurduğumda olumsuz bir karar çıkacağı söylenmişti. Fas’ın ve Afrika’nın ekonomik verilerini ve stratejik önemini arz ettiğimde sonuç istediğim gibi oldu ve şu anda fuar ilk’i olmasına karşın destek kapsamında.

Yurt Dışı katılımlarda katılım 2 şekilde gerçekleşir. Milli Katılım; her hangi bir birliğin ülke ayağını üstlendiği fuarlardır.Katılımcı firma ile yapılan anlaşmada stand malzemeleri, fuar argümanlarını ve numuneleri fuar alanına teslim ve fuar alanından iş yerine teslim şekilde yapılır.Firma hiçbir gümrük işlemleri ile uğraşmaz. Herşey fiyata dahildir.Bireysel Katılım; Ekonomi Bakanlığının Desteklenen Fuarlar kapsamına aldığı ancak her hangi bir birlik tarafından organize edilmeyen katılımcıların kendi imkanları ile gidip geldikleri fuarlardır. Tüm prosedür katılımcı tarafından takip edilir.

KOSGEB Yurt İçi Fuar Desteğinde Öne Çıkanlar.
İşletmelerin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından internet sitesinde ve Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde yayımlanan Yıllık Yurt İçi Fuar Takvimi Tebliğinde yer alanlar içerisinden KOSGEB tarafından belirlenen yurt içi ihtisas ve yurt içi uluslararası ihtisas fuarlarına ve İzmir Enternasyonal Fuarı’na katılımlarına destek verilir. Bu destek; boş alan (yer) kirası, stand konstrüksiyonu ve dekorasyonu, fuar katılımcı kataloğu, fuar alanının genel düzenlemesi ile ilgili hostes, genel tanıtım, genel güvenlik, genel temizlik ile gerekli olabilecek diğer hizmet giderlerini kapsar. Her bir fuar katılımı için işletme başına azami destek alanı 50 (elli) m²’dir. Makine, mobilya, mermer gibi büyük ürün sergileme alanına ihtiyaç duyulan işkollarında gerçekleştirilecek fuarlarda, işletme başına azami destek alanı Başkanlık tarafından 100 m²’ye kadar artırılabilir. KOSGEB ile alakalı firmanızın destek alması, daha sağlam ve emin adımlarla ilerleminiz için olmazsa olmazların başında geliyor. 444 1 567 nolu telefonda KOSGEB danışmanınız; sizi bir dünya markası haline getirmek için bekliyor olacak. Haftaya “Bulunduğunuz Pazar Fuarlarına mı Odaklanmalısınız Yoksa Yeni Pazarlara mı?” konusunu irdelemek için ben buralarda olacağım. Aklımız Kocaeli de Kitap Fuarında, Yüreğimiz “Bi Bana Bi VAN’a” kampanyasında olacak.Esenkalın.

İsmail KOCAER