Fuar ; Arz ve Talebin aynı platformda buluştuğu show ‘un ön planda tutulduğu fırsat alanlarıdır. İhtisas Fuarları ve Genel Ticaret Fuarı olmak üzere 2 alternatif sunulabilir. Firmalar; faaliyet gösterdikleri sektörde yıl içerisinde katılabilecekleri çok fazla fuar alternatifi ile karşılaşabilirler. Öncelikle altını çizmek istediğim konu her fuarın öneminin ve faydasının olduğu su götürmez bir gerçektir. Maalesef her fuara katılmak gibi ; ne zaman nede bütçe ayırma şansınız yoktur. Fuarlara karar vermeden önce bu 5 soruyu yönetiminize sormalısınız. Bu sorular tıpkı SWOT Analizinde olduğu gibi sizin Güçlü, Zayıf, Fırsatkar ve Tehditkar yönlerinizi net bir şekilde ortaya koyacak ve doğru karar vermenizi sağlayacaktır.
1- Fuarda Katılımcı olarak mı yoksa Ziyaretçi olarak mı Yeralmalısınız?
2- Fuarın KOSGEB yada (Yurt Dışı Fuarlar İçin) Ekonomi Bakanlığı desteği varmı? Firmanız desteklerden faydalanabiliyor mu?
3- Bulunduğunuz Pazar Fuarlarına mı Odaklanmalısınız Yoksa Yeni Pazarlara mı?
4- Fuara Satış Odaklı mı yoksa Pazarlama Odaklı mı girilmeli?
5- Fuarda rakiplerinizden yada meslektaşlarınızdan katılımcı olan var mı?

Şimdi Bu soruları inceleyelim.
1- Katılımcı yada Ziyaretçi olarak yer alma kararı direkt bütçe ile alakalıdır. Bu yüzden fuar bütçeleri bir önceki seneden oluşturularak fuarlara katılım ile alakalı kararlar verilir.Bir önceki sene bir sonraki senenin hangi fuarlar da yer alınacağı belirlenmelidir. Fuarlara mümkün olduğu kadar özel stand ile katılınmalıdır. Unutulmamalıdır ki Fuarlar Show’un ön planda tutulduğu fırsat alanlarıdır. Bu yüzden Bütçe belirlerken %15 yedek akçe bırakmak faydalı olacaktır. Bütçe Dışında karşınıza çıkan fuarları ziyaret etmekten asla çekinmeyin. Standınız olmasa da çantanız size yeter.
2- Türkiye de Yurt İçi Fuarların yapılması,denetimi ve izni TOBB ‘un insiyatifindedir. Fuarların Desteğini  KOSGEB sağlarken Yurt Dışı Fuarların Desteğini Ekonomi Bakanlığı sağlar.Yurt Dışı Fuarları Bireysel Katılım ve Milli Katılım olarak ikiye ayrılır. Türkiye de ve Dünyada İlk’i gerçekleşen hiçbir fuar KOSGEB ya da Ekonomi Bakanlığından Destek alamaz. Bu genelleme kimi zaman Yurt Dışı Fuarlar için değişebilmektedir. Örneğin Kazablanka da ilki gerçekleşecek MAFEX Gıda ve Teknoloji Fuarının Türkiye Acentası Olarak Ekonomi Bakanlığına başvurduğumda olumsuz bir karar çıkacağı söylenmişti. Fas’ın ve Afrika’nın ekonomik verilerini ve stratejik önemini arz ettiğimde sonuç istediğim gibi oldu ve şu anda fuar ilk’i olmasına karşın destek kapsamında. Faydayı doğru aktardığımızda sonuç istediğimiz gibi olacaktır. Destek Yurt içi ve Yurt dışı asgari %50 ve en fazla 50m2 için geçerlidir. Mobilya fuarı için farklılık gösterir. Firmanızın KOSGEB desteğinden faydalanması için lütfen en kısa sürede ilinizde bulunana KOSGEB ofisine gidip işlemleri sonlandırınız. Bu konuda danışmanınız , işlerinizi kolaylaştırmak için orada sizi bekliyor olacaktır.
3- Bulunduğunuz pazarda fuarlara girmek mevcut potansiyelinizi koruduğunuz gibi rakiplerinize de çok büyük gözdağıdır. Sizin o pazarda agresif satış ve pazarlama çalışmalarınızın olması rakibinizin direncini kırdığı gibi müşterilerinizin de sadakatini üst seviyelerde tutar. Bu yüzden fuarlara mutlaka müşterilerinizi davet ediniz. Son siparişlerin Fuar alanında alınması herkes için iyi olacaktır.Katılımcılarımızın genelde atladığı nokta Fuar Organizatörleri katılımcıları bir araya getirmekle mükelleftir, ziyaretçiyi katılımcı getirir. O yüzden fuar davetiyelerini göndereceğiniz uzun listelerinizin olması gerekir.Yeni ufuklara yelken açmak hiç bilmediğimiz bir pazardan pay almak istiyorsak tek yapmamız gereken gitmeden önce sıkı bir etüt çalışması. Sonrası biraz sabır ve istikrar .Fuarlar yeni pazarlara açılmanın en az riskli ve en az maliyetli yoludur.
4- Fuarda Agresif bir satış hedefi ile mi katılmalı yoksa Sadece Pazarlama faliyetlerinin yürütüldüğü daha sakin, sevecen bir strateji ile mi? Satış odaklı katılıyorsak mutlaka stand’da bulunacak personelin ürünü yada hizmeti en iyi bilenlerden seçilmesi gerekir. Her fuarın kendine özel bir satış hedefi ve satış primi konulması gerekir.Pazarlama odaklı katılmayı düşünüyorsanız mevcut pazardan ziyade yeni pazarları seçmeniz gerekmektedir.
5- Rakip : ikame mal üreten şirketler olarak anılır. Yani sizin ürettiğiniz oturma grubunu yada verdiğiniz dil eğitimini veren, üreten firma rakibinizdir. Meslektaş ise ; siz oturma grubu üretirken onun berjer üretmesi yada siz dil eğitimi verirken onun bilgisayar eğitimi vermesi sizin pazar payınıza direk etken değildir. Bunun ayrımının iyi yapılması ve rakibiniz var ise fuara özel yaptırımların ziyaretçilere sunulması gerekir. Unutmayın ki; rakibinizi psikolojik olarak yenmek istiyorsanız standınız 1 dakika boş kalmamalı. Çünkü sizi takip eden bir çift göz var.
Bu 5 madde yi 5 hafta enine boyuna inceleyerek , “Doğru Zamanda Doğru Yerde” olmanızı ve maksimum faydayı almanızı sağlayacağım.Bu hafta Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezinde 27-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek 8.Ortadoğu Altın ve Mücevher Fuarım var. Satış-Pazarlama ve Lojistiğinden Organizasyona kadar emek verdiğim, Start Fuarcılık olarak verdiğimiz bir eser. Toplamda 110 Katılımcı ile kapılarını Sektör Profesyonellerine açacak. Maalesef; 16 Yaş altı Ziyaretçiler ve Sektör Dışı Ziyaretçiler bu show’dan mahrum kalacak.29 Nisan Akşamı ise 5 markanın katılacağı ve ünlü mankenlerin yer alacağı defile gerçekleşecek. Haftaya Fuardan fotoğraflar ve röportajlar ile 1.Konumuz olan Fuarda Katılımcı olarak mı yoksa Ziyaretçi olarak mı Yeralmalısınız? ‘ı irdelemek üzere bu satırlarda olacağım. Lütfen Fuar ile alakalı aklınızdakini benimle paylaşmaktan çekinmeyin.
Fuarlar ; Şehrin Ekonomisini Canlandırmak İçin İyi Birer Fırsattır. Değerlendirmesini Bilene…
İsmail KOCAER
Reklamlar